Türbe

Yapılara ve bilhassa iç mekânlara odaklanan Şevket Dağ’ın (hayatına dair detaylı bilgi ve diğer eserleri için: https://arhm.ktb.gov.tr/artists/detail/2033/sevket-dag-1876-1944) eserleri, tarihî binalara ilişkin birer belge niteliğindedir. Manzaraları da bulunan ve üretkenliği ile dikkat çeken ressam, yaşadığı dönemde Ankara ve İstanbul’da düzenlenen neredeyse tüm sergilere çok sayıda eserle katılım sağlamıştır. İzlenimci etkilerin gözlemlendiği resimlerinde yumuşak ve hareketli fırça vuruşları, kalın boya tuşları dikkat çeker. 

Genç Başkent’e kayıtsız kalmayan Şevket Dağ, Ankara manzaraları ve Ankara’daki tarihî eserleri de resmetmiştir. Sanatçının tipik üslubunu yansıtan eserde, Hacı Bayram Veli Türbesi’nin bir cephesi betimlenmektedir. 

Çerçeve Tanımı: Eser sarı yaldız boyalı, koyu renk patineli, üzerinde çeşitli bitki motifleri bulunan plastik çerçeveye sahiptir. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Şevket Dağ (1876 - 1944)
Yapım Tarihi: 1927
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 94,5 X 67,5 cm
Çerçevesiz: 78 X 51,5 cm
R-0219
Türk Ocağı
Şevket, Dağ, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müze, Türbe, 1927, Türk, Ocağı, GSGM, ARHM, KTB, Ressamların, İzinde, Hacı, Bayram, Veli, Camii, Başkent, Kültür, Yolu, Festivali
Ankara RHM - Yeni Resim Deposu - Raf 1 Alt
-Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından "Ressamların İzinde Ankara" ismiyle 2. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilen açık hava sergileme etkinliğinde sergilenmiştir. (01-23 Ekim 2022)

Eserin Fotoğrafları