Şehzade Portresi

Şehzade/Halife Abdülmecid Efendi’nin, Şehzade Ömer Faruk Efendi Portresi iki farklı açıdan önemli bir resimdir. Bunlardan ilki ve önemlisi Şehzade/Halife Abdülmecid Efendi’nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi’yi tarihi bir kahraman olarak resimlemesidir. 

Elinde tutuğu, göğsünü tamamen kaplayan büyük Osmanlı kalkanı, başını kaplayan miğferinden bedenine uzanan zincirlerden oluşan zırhı ile Ömer Faruk Efendi bir cengâverin vakur görünümü içinde resimlenmiştir. Resimde şehzadenin genç yüzü bu resmin 1900'lerin başında yapıldığını düşündürmektedir. 

Ikinci olarak dikkati çeken özellik Şehzade/ Halife Abdülmecid Efendi’nin bu resmi yapmak için bir fotoğraf kullanmasıdır. Bu fotoğrafta da Şehzade Ömer Faruk Efendi, Oryantalist sanatçıların özelliklerini yansıtan bir uygulamayla; tarihi bir kahraman gibi giydirilerek resimlenmiştir. Osmanlı Sarayı silah ve zırh koleksiyonundan seçilen miğfer ve zırh giydirilen Şehzade Ömer Faruk Efendi’nin eline, yine saray koleksiyonunun içinden seçilen bir kalkan verilmiştir. 

Bir tarih kahramanı olarak hazırlanan Ömer Faruk Efendi’ye, cengâver pozu verdirilerek fotoğrafı çekilmiştir. Şehzade/Halife Abdülmecid Efendi tuvalinin karşısında yer alan fotoğraftan yararlanarak, genç oğlu Ömer Faruk Efendi’nin portresini resimlemiştir. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Abdülmecid Efendi (1868 - 1944)
1912
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 139 X 103 cm - Çerçevesiz: 109 X 73 cm
R-0196
Abdülmecit, Efendi, Şehzade, Portresi, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi
Ankara RHM - Osman Hamdi Bey Salonu