Haremde Goethe

Şehzade/Halife Abdülmecid Efendi’nin kişisel sanat anlayışını açıklayan Haremde Goethe/ Mütalaa adını verdiği eser aynı zamanda onun Oryantalizm sanat hareketi içindeki yerini belirleyen başyapıtıdır. 

Eserde figüratif anlatımın klasisizmin özelliklerini yansıtan pozundan başlayarak figürü ayrıntılı olarak inceleyip bu doğrultuda yorumladığını görürüz. Aynı zamanda Oryantalist sanat hareketinin özellikle kompozisyonlar için özel olarak tasarlanan mekân kurgusunu çok yakından incelemiş olduğunu ve özümseyerek yapıtlarında uyguladığını belirleriz. 

Şehzade/Halife Abdülmecid Efendi, bir saray mensubu olmanın yanı sıra, saray ressamı gibi sarayın içinde dolaşarak, Osmanlı sarayının dünyaya kapalı yaşamını yansıtan sahneleri resimleyen eserlere de imza atmıştır. Saray yaşamının tam içinde bulunan bir veliaht olarak, bir saray ressamından çok daha özgür bir şekilde dönemine ve Osmanlı Sarayının günlük yaşamına ışık tutmuştur. 

Bu bağlamda, saray içinde prenseslerin giysilerinden, okudukları kitaplara ve dinledikleri müziğe kadar her şeyi resimleyerek belgelemektedir. Şehzade/ Halife Abdülmecid Efendi, Osmanlı sarayının haremi içinde 19. yüzyılın sonlarında yaşayan bir prensesin hayatından alınmış kesiti oryantalist özellikler taşıyan bir sanat anlayışıyla resimlemiştir. Prenses, duvarları halı ve ahşap kaplı bir odanın içinde, kırmızı maroken bir koltuğa uzanmış olarak resimlenmiştir. Hemen yanında bulunan sehpanın üzerinde yer alan vazonun yanında bulunan açılmış ve okunmuş mektuplar, prenseslerin dış dünyayla kurdukları yakın ilişkiyi belirlemektedir. 

Haremde Goethe/ Mütalaa adını verdiği eserinde kendisine poz veren prensesin derin göğüs dekolteli yakası ve kolları, beli kavrayan kuşağı gibi zeytin yeşilidir ve şeffaf kumaşın kıvrımlarıyla belirlenmiştir. Ayaklarında Fransız modasını yansıtan dekoratif iskarpinler bulunmaktadır. Elinde Goethe’nin bir kitabını tutan prenses, okumaya ara vermiş, dikkatli, düşünceli bakışlarla ve kendinden emin tarzıyla bir noktaya dalmış olarak betimlenmiştir. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Abdülmecid Efendi (1868 - 1944)
1918
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 161 X 201 cm - Çerçevesiz: 132 X 174 cm
R-0195
Abdülmecit, Efendi, Haremde, Goethe, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi
Ankara RHM - Osman Hamdi Bey Salonu

Eserin Fotoğrafları