Deniz Manzarası

Mekteb-i Harbiye-i Şahane’nin resim öğretmeni olan ve yüzlerce askeri öğrenciye resim sanatının özelliklerini ayrıntılarına inerek öğreten, Osmanlı resminin en önemli temsilcileri arasında yer alan Hoca Ali Rıza’nın, eşsiz eserleri, döneminin estetik değerlerini ve felsefesini ve yaşamından kesitleri yansıtır. “Moda”, “Kadıköy Sahilleri”, “Çengelköy Kuleli Yolu”, “Üsküdar Sokakları”, “Sultan Çayırı”, “Beykoz İsak Ağa Çeşmesi”, İstanbul’un semtlerini belgeler. “Çamlıca” ağaçlarla kaplı sokaklarına açılan evleri ve özellikle de “Çamlıca Kız Lisesi Müştemilatı”, Hoca Ali Rıza’nın resim dersine gittiği okulun cephesinin ayrıntılı yorumlarını sergiler. Küçük boyutlarına karşın sanat değerleri çok yüksek olan bu resimler, sanatçının ender bulunan eserleridir. 

Karakalem tekniğindeki eserde deniz manzarası, kayıklar ve ağaçlar yer alır. Ön planda sağ kenarı kaplayan dallı, yapraklı ağaç dibinde sırtında sepetlerle yüklü olan hayvan figürü, uzun yelken direği olan kayık, iki adet tavuk benzeri çizgisel figür dikkat çeker. Sol kenarda yine eski bir liman görüntüsü yanında yelken direkli iki kayık, bir bölümü görünen ağaç yaprakları, ayakta duran figür vardır. Orta planda deniz üzerinde kayık, gemiler ve şehir silueti etkisinde çizgisel karalamalar mevcuttur. 

Çerçeve Tanımı: Koyu kahverengi boyalı, geometrik motifli yaldızlı plastik çerçeveli, açık kahverengi karton paspartulu ve cam muhafazalıdır. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Hoca Ali Rıza (1858 - 1930)
Karakalem
Kağıt Üzerine Kara Kalem
Çerçeveli: 39,5 X 50,5 cm - Çerçevesiz: 22,5 X 33,5 cm
R-2682
Hoca, Ali, Rıza, Deniz, Manzarası, Kağıt, Karakalem, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi
Ankara RHM - Hoca Ali Rıza Salonu