Vatan Savunması

Peyzaj konulu eser kahverengi, yeşil, mavi, gri tonlara hakimdir. Ön planda 4 asker figürü dengeli olarak yerleştirilmiş ellerinde silahları olan biri yerde olmak üzere diğerleri ateş eder durumda bir çatışma anı resmedilmiştir. Eserin sağ tarafında taş örgü duvarlar arasında elinde tüfek olan yukarı doğru kaldırmış asker dikkat çekmektedir. Eserin sol tarafında tahta kapı, taş yığınları, yıkık bir çatı ve ev kurumuş ağaç dallarıyla vurgulanmıştır. Gri gökyüzü savaş anını toprak bölümleri birbirini ayırmış durumdadır. İmza sol alt tarafta yer alır. 

Çerçeve Tanımı: Sarı yaldız boyalı, oluklu ahşap çerçevelidir. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Ali Cemal Benim (1881 - 1939)
Yapım Tarihi: Hicri 1333 (1915)
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 93 X 128,5 cm
Çerçevesiz: 75 X 110 cm
R-0267
Türk Ocağı
Ali, Cemal, Benim, Vatan, Savunması, 1915, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi, Türk, Ocağı, ARHM, KTB, GSGM, Cepheden, Cumhuriyet'e, Yüzyılımız
Ankara RHM - Yeni Resim Deposu - RAF 8
Z. Yasa-Yaman, (Ed.),İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Sanat, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012, s. 160.

Küratör Yorumları

Küratör: Zeynep YASA YAMAN

Mehmet Ruhi Arel ve Hikmet Onat gibi asker kökenli ressamlardan olan, duvar resimleri ve afişler de yapan, gazetecilikle iştigal eden Ali Cemal Benim, gevşek rahat boya sürüşü ve ışık kullanımıyla giderek izlenimciliğe doğru yönelmiş olup sanatçının “Nöbetçi” ve “Vatan Savunması” adlı yapıtları, Şişli Atölyesi döneminin ürünleridir.

Kaynakça: Z. Yasa-Yaman, (Ed.), İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Sanat, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012, s. 160. 

Eserin Fotoğrafları