Nöbetçi

Peyzaj görünümündeki eser kahverengi, mavi, sarı tonlarına hakimdir. Arka planda gri mavi tonlarında gökyüzü, gökyüzü ile birleşen tepe, tepe önünde deniz manzarası yer alır. Eserin sağ tarafında sivri çatılı huni biçiminde bir yapı, önünde  hayvan ve kayık, yapının yanında ise yel değirmeni bulunur. Resmi güçlü kılan ön plandaki bir asker figürüdür. Asker bir elinde silah bir eli belinde ve belinde askı ile tutturulan mermi kılıfı ile bize bakar şekilde resmedilmiştir. Eserin sol yanında kahverengi bir çadır ve önünde beyaz bir zarf dikkat çekmektedir. Sanatçı imzası sağ alt köşede yer alır. 

Çerçeve Tanımı: Yaldız boyalı bitki motifli ahşap çerçevelidir. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Ali Cemal Benim (1881 - 1939)
Yapım Tarihi: Hicri 1332 (1914), Müzeye Geliş Tarihi: 2004
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 91,5 X 66 cm
Çerçevesiz: 76,5 X 50,5 cm
R-0251
Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nden Devir alınmıştır.
Ali, Cemal, Benim, Nöbetçi, 1914, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi, Antalya, Devlet, Güzel, Sanatlar, Galerisi, GSGM, ARHM, KTB, Cepheden, Cumhuriyet'e, Yüzyılımız
Ankara RHM - Yeni Resim Deposu - RAF 2 ALT
Z. Yasa-Yaman, (Ed.),İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Sanat, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012, s. 160.

Küratör Yorumları

Küratör: Zeynep YASA YAMAN

Mehmet Ruhi Arel ve Hikmet Onat gibi asker kökenli ressamlardan olan, duvar resimleri ve afişler de yapan, gazetecilikle iştigal eden Ali Cemal Benim, gevşek rahat boya sürüşü ve ışık kullanımıyla giderek izlenimciliğe doğru yönelmiş olup sanatçının “Nöbetçi” ve “Vatan Savunması” adlı yapıtları, Şişli Atölyesi döneminin ürünleridir.

Kaynakça: Z. Yasa-Yaman, (Ed.), İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Sanat, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012, s. 160. 
 

Eserin Fotoğrafları