Tophane Nusretiye Cami 1928

Nazmi Ziya Güran’ın Tophane Nusretiye Camii adlı eseri, Osmanlı mimarisinin son dönem anıtsal dini yapıları arasında çok önemli bir tarihe ve yere sahip olan Nusretiye Camii'nin resmidir. Boğaziçi ve Marmara denizinin birleşme nokrasında, İstanbul sahillerinin Osmanlı İmparatorluk mimarları tarafından nasıl planlandığını gösteren Nusretiye Camii’nin konumuna uyumlu tasarımını belgeleyen Nazmi Ziya mimari yapının mükemmel planını ve oranlarının kusursuzluğunu gözler önüne sermektedir. Döneminde, Nusretiye Camii için özel olarak tasarlanmış olan çevre düzenlemesi içinde, Kabataş sahilinden Süleymaniye ve Sultanahmet ile Ayasofya’ya doğru uzanan muhteşem İstanbul manzarasını belgelemekte ve İstanbul’un tarihi geçmişini, İmparatorlukların başkenti olma kimliğini vurgulamaktadır. 

Çerçeve Tanımı: Koyu bordo boyalı ahşap çerçevelidir. Çerçevenin iç kenarları sarı yaldız ile boyanmıştır. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Nazmi Ziya Güran (1881 - 1937)
Yapım Tarihi: 1928
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 78 X 92 cm
Çerçevesiz: 60 X 73 cm
R-0237
Mimar Sinan Üniversitesi
Tophane, Nusretiye, Camii, 1928, Nazmi, Ziya, Güran, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müzesi, Mimar, Sinan, Üniversitesi, ARHM, KTB, GSGM
Ankara RHM - Yeni Resim Deposu - A4G6A
• Z. Yasa-Yaman, (Ed.), İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Sanat, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012, s. 161.
• Seyfi Başkan, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türkiye’de Resim, Ankara: Kültür Bakanlığı, 1990, s.101.
• Seyfi Başkan, Ondokuzuncu Yüzyıldan Günümüze Türk Ressamları, Ankara: Kültür Bakanlığı, 1991, s.22.

Eserin Fotoğrafları