TÜM İHTİŞAMIYLA YENİDEN: TÜRK OCAĞI SALONU

Müze, yenilenen yapısı ve barındırdığı kültürel mirasıyla ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinin vazgeçilmez adresi olacak.

Müzenin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir yönetim biçimiyle, etkin ve aktif şekilde gerçek bir kültür-sanat merkezi olarak kullanılması planlanıyor. 

Muhteşem müze binasının, çeşitli etkinliklerle sanatseverler için vazgeçilmez bir cazibe merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Müze’de Türk resim ve heykel sanatının kültürel gelişiminin artırılması hedefiyle sanat tarihi programları, seminerler, sanatçı buluşmaları gerçekleştirilecek; gençlere ve çocuklara sanatı sevdirmek amacıyla da atölye çalışmaları düzenlenecek. Cumhuriyet dönemindeki ilk konser, ilk opera gösterisi ve ilk tiyatro oyununun sahnelendiği bir kültür merkezi olan Müze, 400 kişilik görkemli konser salonunda sanatseverlerin merakla takip edeceği programlara ev sahipliği yapacak.

Başkent’te Anlamlı Bir Konser: Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümünde yeniden ziyarete açılıyor.

Açılış programı kapsamında, Müze’nin muhteşem konser salonunda Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yılını anma münasebetiyle düzenlenecek konserde Atatürk’ün sevdiği eserlere yer verilecek. O’nun her programda ısrarla istediği ve çok sevdiği eserlerden; Kemanî Tatyos Efendi’nin Hicazkâr makamındaki eseri “Mâni Oluyor Hâlimi Takrîre Hicâbım” ve yine çok sevdiği Rumeli’nden “Bülbülüm Altın Kafeste” eseri seslendirilecek. Ayrıca 101 yıl önce Atatürk’ü karşılayan “Seğmenler”in anısına Atamız’ın çok sevdiği “Karaşar Zeybeği” icrâ edilecek.