Eski Ankara Sokakları

Yapılara ve bilhassa iç mekânlara odaklanan Şevket Dağ’ın (hayatına dair detaylı bilgi ve diğer eserleri için: https://arhm.ktb.gov.tr/artists/detail/2033/sevket-dag-1876-1944) eserleri, tarihî binalara ilişkin birer belge niteliğindedir. Manzaraları da bulunan ve üretkenliği ile dikkat çeken ressam, yaşadığı dönemde Ankara ve İstanbul’da düzenlenen neredeyse tüm sergilere çok sayıda eserle katılım sağlamıştır. İzlenimci etkilerin gözlemlendiği resimlerinde yumuşak ve hareketli fırça vuruşları, kalın boya tuşları dikkat çeker. 

Genç Başkent’e kayıtsız kalmayan Şevket Dağ, Ankara manzaraları ve Ankara’daki tarihî eserleri de resmetmiştir. Sanatçının tipik üslubunu yansıtan eserde, Ankara Kalesi’nin içinde yer alan bir sokak betimlenmektedir. 

Çerçeve Tanımı: Sarı yaldız boyalı, plastik çerçeveli ve krem rengi plastik paspartuludur. 

 

Eser Özellikleri

Resim
Şevket Dağ (1876 - 1944)
Yağlı Boya
Tuval Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: 86 X 75 cm
Çerçevesiz: 68 X 57 cm
R-2606
Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)
Şevket, Dağ, Tuval, Yağlı, Boya, Ankara, Resim, Heykel, Müze, Eski, Sokaklar, Maliye, Bakanlığı, Gelir, İdaresi, Başkanlığı, Mehazin'den, Müze'ye, Sergisi, ARHM, KTB, GSGM, Ressamların, İzinde, Başkent, Kültür, Yolu, Festivali
Ankara RHM - Yeni Resim Deposu - Raf 1 Alt
-Mehazin'den Müze'ye Sergisi, 14.11.2017-14.3.2018, Ankara Resim ve Heykel Müzesi
-Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından "Ressamların İzinde Ankara" ismiyle 2. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilen açık hava sergileme etkinliğinde sergilenmiştir. (01-23 Ekim 2022)

Eserin Fotoğrafları