Natürmort-Güller

1914 Kuşağı içinde Sami Yetik’in ayrı bir yeri vardır. Grubun faaliyetlerine bazı dönemlerde direk olarak katılmamasına rağmen bazı araştırmacılarca grup çatısı altında görülmüştür. 

Ayrıca 1914 Kuşağı ile ortak noktaları bulunmasıyla birlikte farklı eğilimleri de olan bir sanatçıdır. Sanat eğitimini diğer grup arkadaşları gibi Sanayi-i Nefise ve Paris’te tamamlamıştır. 

Doğayı ya da toplumu yansıtırken, salt olanı yansıtmaktan ziyade doğayı kendi biçimlerine göre yeniden ele almak ve sanatçının süzgecinden yansıyanları izleyiciye sunmayı benimsemiştir. 

İçine güllerin yerleştirildiği, taç yaprakların yer yer masa üzerine gelişigüzel döküldüğü ölü doğa resimleri de, Sami Yetik’in çalışmaları arasında tutkuyla yöneldiği ayrı bir dizi oluşturur. 

Sami Yetik, bir peyzaj ustası olarak manzara resimlerinde rahat fırça vuruşlarıyla izlenimci palete yaklaşırken, Natürmortları; “Güller” ve “Kasımpatılar”, özel kompozisyonlardır. Vazolara yığılarak taşan ve yer aldıkları masaların üzerine dağılan çiçek resimleri, armonileri ve hareketleriyle dönemin natürmortlarının kompozisyon özelliklerini taşır.

 

Eser Özellikleri

Resim
Ali Sami Yetik (1876 - 1945)
Yapım Tarihi: 1934
Yağlı Boya
Mukavva Üzerine Yağlı Boya
Çerçeveli: - X - cm
Çerçevesiz: 54 X 68 cm
R-2526
Evimdeyim (Bir Dönüş Hikâyesi) Koleksiyonu
Sami, Yetik, Natürmort, Güller, 1934, Ankara, Resim, Heyke, Müze, Yağlı, Boya, Mukavva, Evimdeyim, Bir, Dönüş, Hikâyesi, Koleksiyonu
Ankara RHM - İbrahim Çallı Salonu