A. Güven Zeyrek (1935 - 2021)

Biyografi

1935 yılında Ayvalık'ta doğdu. Okuma ve sanata derin ilgisi, ortam bulduğu aile ocağında başladı.

Orta Öğrenim döneminde tanıdığı; değerli hocası Ressam Prof. Adnan Turani ile beraberliği, sanata olan ilgisini giderek tutkuya dönüştürdü.

1957 yılında Ankara G.E.E. Resim Bölümünü bitirerek İzmir'e yerleşti. Devlet kadrolarında hiç çalışmadı.

1957-1987 yılları arasında, İzmir Özel Türk Kolejinde; Resim, Sanat Tarihi Öğretmenliği yaptı. Bu yıllar içinde, İzmir, İstanbul, Ankara'da açmış olduğu sergileriyle tanındı. İzmir'in Sanat Yaşamının gelişmesinde, resim-heykel müzesinin açılmasında, aktif çalışmalarının büyük etkileri oldu. Sanat yaşamının ilk yıllarında katılıp daha sonraki yıllarında hiç katılmadığı yarışmalı, DYO, VAKKO, Devlet sergileri gibi sergilerin bazılarının ilk jürilerinde bulundu. Ödüller aldı.

1983 yılında, Türk Resminde, ilk kez felsefi bildirge, manifesto sunan, "AKATÜNVEL" topluluğu ve bu topluluğun başında bulunan, Prof. Dr. Ressam Süleyman Velioğlu ile tanışarak gruba katılım kararı aldı. Prof. Velioğlu, yıllar önce dünyamızdan göçtüler. Üzerine nurlar yağsın. Eserleri ise, ölüme karşı duran büyük özgünlükleri ile yaşıyorlar.

Akatünvel; halen İzmir'de yaşayan, Ressam-Mimar Nafi Çil ve Güven Zeyrek, İstanbul'da yaşamakta olan Ressam - İç Mimar Tamer Akakıncı ile Ressam Tangüt Akakıncı'lar ile varlık ve birliğini sürdürmektedir.

Grup, 1985-2000 yılları arasında, Roma, Floransa, Venedik, Paris, Nis, Madrid, Barselona, Viyana, Odessa, Budapeşte ve Prag müzelerinde incelemeler yaptı.

2007 yılına gelindiğinde, Güven Zeyrek sanat yaşamının ellinci yılını idrak etti. Geçirdiği uzun sanat yaşamında açmış olduğu sergileri ile, Türkiye İş Bankası Kibele Sanat Galerisinde; "Güven Zeyrek - 1957-2007 - Retrospektif" büyük sergisini açma şerefine kavuşturuldu. İki buçuk ay devam eden bu sergi nedeniyle banka, serginin ismini taşıyan bir büyük kitap da yayınladı.

2008 yılında yeni hazırlanan bir katalog ile Özel Türk Kolejinin himayelerinde; Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde, daha önce İstanbul Kibele İş Bankası Sanat Galerisinde açılan "50. Yıl Retrospektif" sergisi İzmir'de tekrarlandı.

Yine 2007 yılı içerisinde, Dışişleri Bakanlığının daveti ve himayelerinde; Bosna Hersek, Sarayevo'da, Türk Kültür Merkezinde büyük bir sergisi oluşturuldu.

Güven Zeyrek; halen mensubu olduğu Akatünvel Grubu'nun manifestosu ve felsefi bütünlük doğrultusundaki bireysel ve özgün çalışmalarını, Dikili ve İzmir'deki özel atölyelerinde sürdürmektedir.

Sanatçının elli beş yılına ulaşan, sanat serüveninden ve açılmış sergilerinden alınan yapıtları, Devlet arşivleri, İstanbul, Ankara, İzmir Resim Heykel Müzelerinde, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ekspres Bank, Başak Sigorta Koleksiyonları ile Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi, İzmir Belediyesi, Özel Türk Koleji, Vakko koleksiyonları gibi kurumlarda, Yurtdışında, Hollanda, Paris, New York gibi ülke ve şehirler ile Yurtiçinde önemli koleksiyonlar ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Sanatçının Abdülkadir Günyaz tarafından kaleme alınmış, özel Türk Kolejinin sponsorluğunu üstlendiği "Resim her şeydir. Güven Zeyrek" isimli ikinci büyük kitabı yayınlanmış bulunmaktadır. Prof. Dr. Mümtaz Sağlam'ın yazmış olduğu "Güven Zeyrek - Sanatta 50. Yıl Retrospektif" büyük kitabı ile bütünleşmekte ve Güven Zeyrek'in Türk Sanatındaki özgün yerini betimlemektedir.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi'ndeki Eserleri

R-1496-Kompozisyon (Kapılar Dizisi),

R-1656-Kompozisyon 

İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi'ndeki Eserleri 

R-0103, Düzenlemeler, 

R-0237, İsimsiz, 

R-0438, Kapılar 

Kaynakça