Art Meydan

ÖNSÖZ


Sanatçıların ürettiği eserleri ve sanat adına söylemlerini geniş kitlelere iletme arzuları, yerel yönetimler, özel teşebbüs ve kamu tarafından korunması ve desteklenmesi gereken isteklerdir. Malumdur ki; kişisel sergiler, sanatçıların belirli zaman aralıklarında ortaya çıkarabildiği sanatsal etkinlikleri olup profesyonel sanatçıların önemsediği özel zaman ve alanları ifade eder. Bu proje ile sanatçılar, özel ve mahrem atölyelerinden çıkarak halkımızla iç içe üretim yapmayı tercih etmişlerdir.

Ülkemizde plastik sanatlar -daha geniş bir ifadeyle “görsel sanatlar”- alanında da etkinlik ve projeleri içeren, gelenekselleşeceğine inandığımız ulusal bir sanat etkinliği olan Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankara’nın sanat hayatına heyecan ve ivme kazandırmış, sanatçıları proje üretmeye teşvik ederek yeni sunum alanları ve üretim olanakları sağlamıştır.

Projemiz, hem alanlarında yetkin birbirinden değerli profesyonel sanatçıların bir arada bulunma şansını yakaladığı kavrayıcı bir etkinlik olarak hem de gençlerin birbirleriyle, tecrübeli sanatçılarla ve toplumla iletişim kurabilecekleri geniş çaplı bir “sanatsal üretim ve sunum alanı” oluşturmuştur. Birbirinden kıymetli 33 sanatçı “ARTMEYDAN” projesiyle, halka açık alanda resim yapmışlardır. 28 Mayıs-12 Haziran tarihlerinde iki farklı mekânda ve iki farklı grup halinde, olumsuz hava şartlarının izlendiği günler de dâhil olmak üzere, canlı performans gerçekleştirilmiştir. Ulus Meydanı’nda Atatürk Heykeli’nin bulunduğu alan ile Hacı Bayram Veli Camii’nin girişindeki meydan uygulama alanı olarak kullanılmıştır.

Halkımızın yoğun ilgisi, bizlere projemizin ne kadar doğru bir yöntemi ihtiva ettiğini hissettirmiş ve katılımcı sanatçılar da memnuniyetle projenin devamının yapılması gerektiğini tarafımıza iletmişlerdir. İlkini gerçekleştirdiğimiz projemizde katılımcı sanatçılar, hatıra ve koleksiyon değeri yüksek birbirinden kıymetli resimler yapmışlardır.

Bu başarılı etkinliğin, İkinci Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde kataloglu bir sergi ile sanatseverlerle buluşturulması, Başkent’imizin sanat hayatının canlı tutulması ve kültürel belleğimizin gelecek kuşaklara aktarılması açısından çok önemlidir.

Bu hislerle, Festival ve bağlantılı tüm süreçlerde yanımızda olan, sanata ve sanatçıya katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile emeği geçen tüm Bakanlık personeline katılımcı sanatçılar adına teşekkür ediyorum.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ressam Mehmet Ali DOĞAN
 

Salonlar